Política

setge a l'1-O

El caliu de l’arròs Alcaldes a la fiscalia

Tres-cents ampostins agiten espigues mentre el seu alcalde entra a la fiscalia de Tarragona

Els de les Borges Blanques i Juneda han de tractar amb la policia judicial

“Ens han dit que no podem ajudar el nostre poble amb el referèndum”

Per a molts veïns d’Amposta (Montsià), l’arròs és un símbol del seu territori, però ahir, per primer cop, van treure les espigues amb un sentit reivindicatiu. Uns 300 ampostins, desplaçats en cinc autobusos des de la capital del Montsià, van agitar en silenci les espigues d’arròs mentre el seu alcalde, Adam Tomàs (ERC), entrava a la fiscalia de Tarragona per declarar per la seva presumpta col·laboració en l’organització del referèndum de l’1 d’octubre. La seva va ser la darrera de la primera jornada de declaracions a Tarragona, on també van acudir a la cita l’alcalde de Reus, Carles Pellicer (PDeCAT), i el de Torredembarra, Eduard Rovira (ERC). Tots tres es van negar a declarar i van subratllar la “cordialitat” del fiscal Ángel Villafranca.

La de l’ampostí va ser la declaració més multitudinària a les portes de l’Audiència Provincial de Tarragona, on els relleus entre concentracions de suport als tres alcaldes van tenir problemes per conviure amb el tràfec de gent habitual a les dependències i fins i tot amb l’activitat d’una església veïna. “No hem fet res malament”, va subratllar Tomàs, que va recordar als veïns que allà també donaven suport a “unes institucions ara agredides”.

La jornada va arrencar amb l’alcalde de Reus, que va arribar a primera hora del matí acompanyat per regidors i dirigents del seu partit, i edils d’ERC i la CUP. “Defensarem la democràcia fins al final i el dret del poble a fer el que vol”, va afirmar Pellicer.

En sortir de la seva declaració, Pellicer es va poder trobar amb el seu homòleg torrenc, Eduard Rovira, que pocs minuts després va qualificar la situació de “kafkiana” i d’operació “per generar por”. “Estic orgullós de ser alcalde just en aquest moment”, va sentenciar. Les declaracions a Tarragona es reprendran dilluns, quan també l’alcalde de Tortosa, Ferran Bel, compareixerà de manera voluntària al Tribunal Suprem.

A Lleida, l’alcalde de les Borges Blanques, Enric Mir, i el de Juneda, Antoni Villas, també president del Consell Comarcal de les Garrigues, van haver de comparèixer davant la policia judicial, atesa l’absència d’un representant de la fiscalia, i es van acollir al dret a no declarar. En sortir, Mir va defensar que els alcaldes citats per haver col·laborat amb el referèndum no han “comès cap delicte”. I Villas hi afegia: “La llei ens empara i ens protegeix i per això ens hem acollit al dret a no declarar.” Els dos alcaldes garriguencs van rebre el suport de prop d’un centenar de veïns dels seus municipis respectius, així com de membres del seu partit, el PDeCAT, i d’altres forces sobiranistes. “Ens han dit que el nostre poble no té dret al referèndum, que no podem ajudar el nostre poble amb el referèndum i que, si ho fem, incorrem en delictes penals”, en concret, els de prevaricació i desobediència, va explicar l’alcalde de Juneda.

Els alcaldes de Tremp, Sort i Rialp, Joan Ubach, Raimon Monterde i Gerard Sabarich, van comparèixer a Balaguer, acompanyats d’un centenar de persones, i no van respondre a cap de les 24 preguntes que els va plantejar la fiscal. També estava citat a Lleida l’alcalde de Bell-lloc d’Urgell, Carles Palau, que en el seu cas va decidir no comparèixer.

Convocatòries d’avui

Alcarràs

Miquel Serra

Almacelles

Josep R. Ibarz

Bellpuig

Salvador Bonjoch

Alpicat

Joan Gilart

Rosselló

Josep Abad

Torrefarrera

Jordi Latorre

Tàrrega

Rosa M. Perelló

Rialp

Gerard Sabarich

Agramunt

Bernat Solé i BarrilIdentificar-me. Si ja sou usuari verificat, us heu d'identificar. Vull ser usuari verificat. Per escriure un comentari cal ser usuari verificat.
Nota: Per aportar comentaris al web és indispensable ser usuari verificat i acceptar les Normes de Participació.
[X]

Aquest és el primer article gratuït d'aquest mes

Ja ets subscriptor?

Fes-te subscriptor per només 48€ per un any (4 €/mes)

Compra un passi per només 1€ al dia

regne unit

Enric recorrerà contra la decisió sobre la seva seguretat al Regne Unit

barcelona
GIRONA

El Govern invertirà 178,6 milions d’euros a la demarcació el 2024

GIRONA
tribunals

El TS avala la segona inhabilitació a Torra

barcelona
guerra a europa

Zelenski demana que no es retardi l’entrega d’armes a Ucraïna

barcelona
estat espanyol

Ábalos garanteix que no posarà en risc la majoria de Sánchez

barcelona
cuba

Cuba demana ajuda al Programa Mundial d’Aliments

barcelona
Política

Les defenses del cas Tsunami demanen al Suprem que s’invalidi la causa

barcelona
Rússia

La vídua de Navalni insta la UE a ser més creativa per fer front a Putin

barcelona
rússia

El funeral de Navalni es farà divendres a Moscou

barcelona